FAQ - časté otázky a odpovědi
Baterie
NiHm
Jedná se o základní baterii, kde jsou články za sebou v sérii a tvoří tak výsledné napětí a kapacitu. Jeden základní článek má nominální napětí 1,2V a při maximálním nabití může dosahovat až 1,4V. V airsoftu se setkáváme nejčastěji s dvěma druhy těch baterií. Úplně nejzákladnější je baterie s napětím 8,4V, skládající se ze 7 článků a potom upgrade verze z 8 článků a napětí 9,6V. obecnou výhodou těchto článků je, že pokud jsou zapojeny ve zbrani, nemají tak vysoké proudy, neničí spoušťové kontakty, není zapotřebí mosfet a lepší kabeláž a baterii můžete úplně vybít, až vám z toho přestane točit zbraň. Tím se vám nestane, že baterii zničíte, ba naopak. Nevýhodou baterií NiMH je, že jsou nevhodné na upgradované zbraně a silnější pružiny. Nedodávají tolik Ampér, a tudíž nemají takový výkon. Další nevýhodou je jejich paměťový efekt. Pokud budete nabíjet baterii, která má teoreticky ještě poloviční kapacitu nabití, tak nedosáhnete maximálního nabití a výkonu baterie. Tudíž se doporučuje baterii úplně vybít do nuly a až poté začít nabíjet naplno. Slouží k tomu třeba výroba malé objímky s 12V žárovkou a konektorem na baterii. Žárovka baterii úplně vybije a poté můžete v klidu svojí baterii nabíjet s výborným výsledným efektem. Ještě jednou výhodou ve zbraních je, že nemusíte měnit konektory na zbrani a stačí vám základní konektor tamiya.
LiPo
Jedná se o trochu agresivnější baterii, kde je nejběžněji tvořena ze dvou nebo tří článku o základní hodnotě 3,7V. Dostaneme tak baterie 7,4V a 11.1. Použití těchto baterií je trochu rozdílnější. Zbraň v ideálním stavu musí být na baterii připravena. Základní pravidlem a doporučením je mít ve zbrani minimálně lepší kabeláž s mosfetem. Mosfet je připojený do dvou obvodů. Jeden směřuje na spoušťové kontakty, kde jsou připojeny jenom signální kabely a pak silové kabely které vedou do motoru. Tím nedochází k opalování spoušťových kontaktů, které by časem mohly shořet, a zbraň by přestala být funkční. Dále je doporučeno vyměnit konektory na baterii i na zbrani za například T-Dean nebo XT60. Dále osobně doporučuji mít u sebe zkoušečku a nebo lipo alarm. Lipo baterie se totiž nesmí vybít po 3V na článek. Obyčejná nabíječka vám pak zjistí, že článek je pod hodnotou 3V a baterii vám nenabije. Stejně tak pokud budou články od sebe napěťově vychýlený, což se může stát. Lipo baterie se časem taky může nafouknout, tzn, že byla po určitou dobu přetěžována. Bouchačka by tak vyžadovala na baterii více C jednotek k uvolnění více ampér a dodání vyššího výkonu. I když se zdá, že k použití lipo baterií je potřeba si ohlídat spousta věcí, tak i v tomto případě se tyto baterie vyplatí. Odezva zbraně je mnohem lepší a celkově lipo baterie vydrží sloužit na akci delší dobu.
Zásady: nikdy nenechávat zapojenou baterie ve zbrani mimo akci. U NiMH baterie to tolik nevadí, ale lipo baterie po akci vždy odpojit! Kabeláž je pořád nějaký odpor, mosfet si taky něco vezme. Může se stát, že lipo baterii podbijete a můžete jí zahodit, protože nabíječka vám nedovolí jí nabít.